Lactaattesten 1.0 Wilsele
LACTAATTESTEN 1.0 [14de editie; Wilsele]
Lactaattesten afnemen is veel meer dan een beetje ‘bloed aftappen’: het begint al bij de keuze en de kennis van de werking van je lactaatmeter ! Dankzij de lage kostprijs en het online-shoppen is het in deze moderne tijden zeer toegankelijk geworden, maar jammer genoeg nog veeleer ambacht dan rocket science. Sterker nog, met name aangaande de interpretatie van de testresultaten lopen de meningen vaak zeer sterk uiteen terwijl wij toch meenden dat de inspanningsfysiologie een objectieve wetenschap is… Waar zit dus het haar in de boter?
Centraal in deze cursusdag staat de bepaling van lactaatdrempels (die de uithouding van de testpersoon ondubbelzinnig horen te weerspiegelen). Karel Pardaens (PhD) zal aantonen dat je met alle bestaande drempelconcepten meestal wel in de buurt van de waarheid zit, maar met de ‘nieuwe’ ReMBLa-methode nog dichter. Hij zal deze methode ook aanleren tijdens het praktische gedeelte. Daarnaast formuleert Karel zijn visie op trainingszones en doet, in het verlengde daarvan, ook een voorstel voor de classificatie van (interval)trainingen. Op het einde van de dag staat het iedereen uiteraard vrij om ermee te doen wat hij/zij wil.
Sinds 2016 hebben al enkele honderden, zelfs ervaren testleiders kunnen kennismaken met de systematische aanpak die Karel aanreikt, en velen onder hen zijn overtuigd geraakt van zijn werkwijze om de uithouding in kaart te brengen en het trainingsproces te periodiseren d.m.v. lactaatmetingen.
In deze unieke workshop wordt méér dan 25 jaar ervaring met inspanningstesten gedeeld, en gebundeld in een prachtige, geïllustreerde, Engelstalige handleiding. De ‘work-shop’, de naam waardig, gaat verder dan alleen maar ‘lactaat’: vragen die aan de essentie van inspanningstesten ten grondslag liggen en waar men vaak nog te weinig bij stilstaat, zoals ‘de relativiteit van het testprotocol’ (duur en hoogte van de trappen), worden hier beantwoord. Er komen heel wat theoretische (doch praktisch-georiënteerde) oefeningen en realistische sportvraagstukken aan bod, en we gaan ook zelf ‘prikken’.
Wat je basisopleiding ook is en hoeveel ervaring je ook hebt: na deze cursus zal jij méér uit je lactaatmeter halen. Dat is een garantie.
In zeker opzicht is dit een ‘basiscursus’ maar daarom niet louter voor beginners; dit is ook een aanrader voor ervaringsdeskundigen die nooit de basis van inspanningstesten hebben meegekregen. Wees mentaal voorbereid op een goedgevulde dag, waarin je heel veel (nieuwe) informatie in een ander licht zal zien !
PROGRAMMA
-
9u00-9u30: Ontvangst met koffie en thee.
-
9u30-10u15: Wat is lactaat?.
-
Over melkzuur, de mythe van ‘lactic acidosis’, en het verband met uithouding.
-
-
10u15-10u30: Een korte geschiedenis.
-
Van lactaattesten en -meters.
-
-
10u30-10u45: Randvoorwaarden.
-
Van wetgeving over benodigdheden tot vragen die lactaattesten best voorafgaan:
-
submaximaal of maximaal testen?
-
korte of lange trappen?
-
veld- of labotest?
-
-
-
10u45-11u15: Break met hapje/tapje.
-
11u15-12u00: ‘Drempels’ bepalen: waarom en hoe?
-
Om advies te geven of een diagnose te stellen?
-
De ‘validiteit’ en ‘betrouwbaarheid’ van verschillende methodes.
-
De fysio-‘logische’ ReMBLa-methode.
-
-
12u00-13u00: Zelf aan de slag: testen afnemen & prikken in de praktijk !
-
Een test op een loopband en een test op een ergometerfiets.
-
-
13u00-13u45: Lunch.
-
13u45-14u30: Drempels & zones bepalen: analyse van onze eigen casussen.
-
Oefeningen & Sportvraagstukken.
-
-
14u30-15u00: Trainingszones: op basis van lactaatdrempels of niet?
-
Paradigma-shift: van ‘testen om zones te bepalen’ naar ‘testen om het soort training te bepalen’
-
-
15u00-15u15: Gegevens rapporteren: kunst & kunde.
-
Eerste vs. daaropvolgende testen; richtlijnen voor trainingsadvies.
-
-
15u15-15u45: Break met hapje/tapje.
-
15u45-16u40: Interpreteren en adviseren: multiple choice.
-
In team werk.
-
-
16u40-16u55: De toekomst van lactaattesten
-
Over biosensors en softwareprogramma’s.
-
-
16u55-17u00: Uitsmijter & Afsluiter.
LEERDOELEN
1) Gegevens kunnen verzamelen:
- een klassieke, progressieve maximale inspanningstest met lactaat- en hartslagmeting op een gestandaardiseerde manier kunnen afnemen
- op de hoogte zijn van de werking van de verschillende soorten draagbare lactaatmeters
- de conversie van gehemolyseerde naar niet-gehemolyseerde waarden kunnen maken;
2) Een valide en betrouwbare diagnose van de uithouding kunnen maken op basis van de testgegevens:
- lactaatdrempels op een betrouwbare en valide manier kunnen bepalen:
- in verhouding tot de maximale lactaatwaarde (ReMBLa)
- uitgedrukt als percentage van het maximale vermogen of de maximale snelheid
- deze percentages, als indicator van de basisuithouding, kunnen inschatten
- in verhouding tot de maximale lactaatwaarde (ReMBLa)
- uitgedrukt als percentage van het maximale vermogen of de maximale snelheid
- deze percentages, als indicator van de basisuithouding, kunnen inschatten
- de maximale lactaatwaarde (LAmax) kunnen interpreteren i.f.v. leeftijd en sportieve doelstelling;
3) Het meest essentiële trainingsadvies kunnen koppelen aan de testgegevens:
(een ‘therapie’ kunnen instellen op basis van drempels en LAmax):
(een ‘therapie’ kunnen instellen op basis van drempels en LAmax):
- trainingszones kunnen bepalen op basis van hartslag of op basis van lactaat
- notie hebben van het effect van verschillende soorten (interval)training op lactaatmetingen.
- zeer volledige en verzorgde syllabus (70 blz., incl. referenties en illustraties)
- handouts
- 15 blz. oefeningen (berekeningen, casussen, multiple choice)
- notitiemateriaal, gebruik van testgerief
- drank, broodjes, versnaperingen
Karel Pardaens is oa auteur van
Praktische informatie
-
Toelatingsvoorwaarden: kinesitherapeut, fysiotherapeut, (sport)artsen, trainers, bachelors in sport en bewegen (voorkennis van inspanningsfysiologie is ten zeerste aanbevolen)
-
Voertaal : Nederlands (Engelstalige syllabus)
-
Locatie : fitnesscentrum ‘Allfit’ (Weggevoerdenstraat 4, 3012 Wilsele)
http://www.allfit.be/?page_id=60 -
Lesdatums: zaterdag 13 maart 2021
-
Dagindeling : 09.00 - 17.00 uur
-
Aantal cursisten: min 12 - max 20
-
Benodigdheden: : losse kledij, evtl. sportkledij en douchegerief (testen onder de middag: taakverdeling wordt nog afgesproken)
-
Cursusgeld : 360 €
-
Belangrijk: Inschrijven doe je best ten allerlaatste 14 dagen (2 weken) voor de startdag van de cursus. Nadien kunnen wij de garantie tot deelname niet meer verzekeren. Soms is deze cursus zelfs nog vroeger volzet. Het is dan ook zinvol dat de cursus betaald is ten laatste 10 dagen voor de startdag van de cursus.
-
-
Accreditatie: Pro-Q-Kine, Kwaliteitsbevordering voor Kinesitherapeuten voor 12 punten
-
Deelnemers uit het Vlaamse Gewest kunnen gebruik maken van de KMO-portefeuille. De kmo-portefeuille is een maatregel waardoor ondernemers financiële steun krijgen bij aankoop van opleiding (mogelijkheid tot maximum 30% tussenkomst van de Vlaamse Gemeenschap
-
Accreditatie: : Pro-Q-Kine, Kwaliteitsbevordering voor Kinesitherapeuten voor 14 punten
-
De organisatie behoudt zich het recht voor om eventuele wijzigingen in het programma en planning aan te brengen.
Docent
|
Actuele & praktische info ICZO vzw
-
Infomomenten te Brugge op 15 mei 2021
-
Infomomenten te Antwerpen op 19/06/2021
-
Infomomenten te Antwerpen op 21/08/2021
-
Acupunctuur of Dry needling
Westerse Medische Basiskennis
Geen (para)medische vooropleiding of totaal geen kennis van het menselijk lichaam ? Kies dan voor het Healthcare voorbereidingsprogramma via afstandsonderwijs voor niet-medisch geschoolden. (HOWEST) . Het laat je toe bepaalde opleidingen te kunnen volgen.
Partners in Education










Bachelor opleidingen in de Gezondheidszorg Howest
Nieuwsbrief
Inschrijven hier
Hiermee kan u zich gratis abonneren op onze periodieke nieuwsbrieven. De informatie die u doorgeeft zal enkel voor dat doel gebruikt worden
Vacatures
Ruimte te huur in multidisciplinaire praktijk te Zandhoven. Meer info via info@flux-zandhoven.be
Kinesitherapeut met interesse voor pelvische reeducatie , pre-en postnatale en eventueel manuele therapie voor een groepspraktijk Wilrijk. Info bij inesdecort@praktijkO.be
Kinesitherapeut, psycholoog, logopedist, acupuncturist: Tel: 033267059 voor groepspraktijk te Wommelgem - winnie.cuypers@skynet.be
Psycholoog / psychotherapeut: Hansbeke (Gent) Contact: 0484 294735 of info@epicentrum.be
Praktijkruimte te huur in bestaande kinesitherapiepraktijk te Aartselaar - info; bc@telenet.be of 0495/24.22.22
Therapeut(en) gezocht om mee te huren in Chaumont-Gistoux. - Aurélie VD - acupuncturiste - 0486/ 86 24 40
Huisarts gezocht te Gent: contacteer Dr. Amale Hajji via amale.hajji@telenet.be.
Acupuncturist(e) ter ondersteuning voor drukke praktijk te Westmalle. 0479/70.95.33
Acupuncturist voor de privépraktijk in Aalter : bij interesse mailen naar dokter@dokterdecleer.com
Acupuncturist voor midden juni tem eind september 2021 te Brussel (Elsene) : tcm.renxin@gmail.com +32470847280